Skip to main content

حذف کامل وصحیح پلاگین ها در وردپرس


چگونه بدرستی یک پلاگین را در وردپرس حذف کنیم؟
در ابتدا که وردپرس خود را نصب میکنید، معمولا یکی از نخستین کارهایی که انجام می دهید نصب پلاگین هاست.
همانطور که توانایی های شما رشد می کند و سایت شما پیشرفت می کند متوجه می شوید که برخی از پلاگین ها برای سایت شما مناسب نیستند. بنابراین مهم است که شما این پلاگین ها را غیرفعال و حذف کنید، در این مقاله نشان خواهیم داد چگونه پلاگین های وردپرس را به صورت درستی حذف کنیم و توضیح خواهیم داد چرا این کار مهم است.

1.
چرا شما نیاز به حذف پلاگین های وردپرس دارید؟
هزاران پلاگین برای وردپرس وجود دارد و شما می توانید به آسانی آنها را نصب کنید و این مهم است که پلاگین هایی را که از آنها استفاده نمی کنید را حذف کنید.
پلاگین های وردپرس مثل برنامه ها می توانند روی سایت شما اجرا شوند. آنها این امکان را می دهند تا کنترل زیادی بر روی وبسایت خود داشته باشید. زمانی که نویسندگان پلاگین ها، آنها را برای حفظ امنیت ارتقا می دهند، تجربه به ما نشان داده که اشتباهات زیادی در این میان رخ می دهد.
این به این معناست که برخی از پلاگین ها که در سایت شما وجود دارد و شما از آن استفاده نمیکنید برای شما مشکلات امنیتی ایجاد می کنند.
همچنین نگاه داشتن فایل های غیرضروری در سایت، حجم فایل بکاپ وردپرس شما را افزایش خواهد کرد.
این به این معناست که زمان بیشتری برای دانلود فایل بکاپ یا بکاپ گیری مجدد مورد نیاز است.
بنابراین عدم آشنایی با حذف کامل پلاگین ها برای شما دردسر ایجاد میکند! این آموزش را دنبال کنید

2.
تفاوت بین غیرفعال کردن و حذف کردن یک پلاگین:
بسیاری از کاربران به علت سادگی رفتن به صفحه پلاگین ها و غیرفعال کردن آنها، این کار را انجام می دهند. غیرفعال کردن یک پلاگین بدون حذف دائم آن برای اشکال زدایی و رفع اشکال بسیار مفید است زیرا تنظیمات و پیکربندی خود را در محلی که شما باید دوباره آن را فعال کنید، نگه می دارد.گرچه اغلب کاربران در نهایت راه حل دیگری را پیدا می کنند و هرگز از این پلاگین مجددا استفاده نمی کنند.

یک پلاگین غیرفعال می تواند سایت شما را آسیب پذیر کند چرا که فایلهای پلاگین روی هاست شما وجود داشته و با توجه به عدم استفاده از آن و عدم بروزرسانی آن توسط شما ، یک هکر به راحتی برای نفوذ به سایت شما از آنها استفاده میکند.
اغلب مردم اقدامات امنیتی مناسبی را انجام نمی دهند مانند اضافه کردن یک فایروال مثل Sucuri، غیرفعال کردن اجرای Php و غیره.
زمانی که پیام بروزرسانی پلاگینی را دریافت میکنید که استفاده ای از آن پلاگین ندارید پس بهتر است آن را کامل حذف کنید.و یا پلاگین های تجاری که باید بروزرسانی شوند و شما نسخه تجاری را ندارید و نمیتوانید بروزرسانی کنید بنابراین این دسته از پلاگین ها را نیز حذف کنید.
به همین دلیل ما توصیه می کنیم فقط وقتی پلاگین را غیرفعال کنید که می خواهید پلاگین را مجددا فعال کنید، و در صورتی که قصد استفاده مجدد از آن را ندارید آن را حذف کنید.
با حذف مناسب پلاگین شما پایگاه داده خود را از ‘داده های ناخواسته’ که هر پلاگین ایجاد می کند پاک می کنید.
به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پلاگین ها را دانلود و مجددا نصب کنید.

حذف درست پلاگین ها در وردپرس

چگونه پلاگین وردپرس را حذف کنیم؟
وردپرس حذف پلاگین ها از قسمت مدیریت را بسیار آسان کرده است. بسادگی وارد قسمت داشبود وردپرس خود شده و به صفحه پلاگین ها بروید.
شما لیستی از پلاگین هایی که در حال حاضر بر روی سایت شما نصب شده است را مشاهده می کنید. پلاگین های فعال با رنگ پشت زمینه آبی مشخص شده اند و شما لینک deactivate یا “غیر فعال” را در پایین نام پلاگین مشاهده می کنید.
پلاگین های غیرفعال لینک های active(فعال کردن)، edit(ویرایش) یا delete(حذف) در پایین نامشان وجود دارد. اگر می خواهید آن را حذف کنید بر روی گزینه delete(حذف) کلیک کنید.
در این مرحله وردپرس از شما میپرسد تا تایید کنید که می خواهید پلاگین را حذف کنید.
شما باید بر روی گزینه ‘Yes, delete these files’ کلیک کنید، وردپرس به صورت ایمن پلاگین را از وب سرور شما پاک خواهد کرد.
شما با موفقیت پلاگین را از سایت وردپرسی خود حذف کردید.
مراحل پیشرفته بیشتری برای حذف تمامی آثار یک پلاگین وجود دارد با این حال این مراحل اختیاری بوده و برای کاربران مبتدی مطلقا توصیه نمی شود.

حذف درست پلاگین ها در وردپرس

حذف درست پلاگین ها در وردپرس

3.
از بین بردن فایل های اضافی اضافه شده توسط وردپرس:
در بیشتر موارد حذف یک فایل وردپرس آن را به طور کامل حذف خواهد کرد. اما تعدادی پلاگین وجود دارد که فایل هایی را در خارج از پوشه پلاگین ایجاد خواهد کرد، زمانی که شما پلاگین را حذف می کنید این فایل ها پاک نمی شوند.
شما می توانید فایل های ذخیره شده توسط پلاگین را با استفاده از سرویس گیرنده FTP بررسی و حذف کنید و سپس به مسیر فولدر wp-content/ بروید.

بسیاری از پلاگین های پشتیبان گیری وردپرس، گالری و اسلایدرها به طور مستقیم در فولدر wp-content داده هایی را ذخیره می کنند. اگر شما بکاپ کاملی از سایت وردپرسی خود ندارید قبل از هرگونه حذف و تغییری ابتدا یک بک آپ تهیه نمایید.
بعد از آن می توانید این فایل ها را به صورت ایمن از سرور حذف کنید.

حذف درست پلاگین ها در وردپرس
4.
حذف کدهای کوتاه استفاده نشده در وردپرس:
بسیاری از پلاگین ها از کدکوتاه برای اضافه کردن چیزی در برگه ها یا نوشته ها استفاده می کنند.
زمانی که شما پلاگین ها را غیرفعال یا حذف می کنید، این کدهای کوتاه در نوشته های سایت شما نمایش داده خواهند شد که ظاهری ناخوشایند به سایت شما می دهد.
[pluginshortcode]
شما می توانید کدهای کوتاه را بسادگی با اضافه کردن کدی مانند تصویر در فایل functions.php قالب یا یک پلاگین وردپرسی site-specific غیرفعال کنید.
این کد باعث می شود کدکوتاهی نشان داده نشود، فراموش نکنید به جای pluginshortcode از کد کوتاه پلاگینی که آن را حذف کردید استفاده کنید.
بخاطر داشته باشید چنانچه شما بخواهید مجددا از این پلاگین استفاده کنید باید این کد را حذف کنید.

حذف درست پلاگین ها در وردپرس

5.
تمیز کردن پایگاه داده وردپرس:
برخی از پلاگین های وردپرس جداول خود را در پایگاه داده وردپرس ایجاد می کنند، اگر این جداول اطلاعات زیادی داشته باشند سایز فایل پشتیبان وردپرس شما افزایش خواهد یافت. شما می توانید این جدول ها را با استفاده از phpMyadmin حذف کنید. توجه کنید به هنگام ایجاد تغییر در پایگاه داده خود باید دقت زیادی داشته باشید.
مثل همیشه ما توصیه می کنیم بکاپ کامل وردپرسی خود تهیه کنید قبل از اینکه تغییری در سایت اعمال کنید.
تمامی ارائه دهندگان سرویس میزبانی وردپرس پیشنهاد استفاده از سی پنل با phpMyAdmin می باشد.
وارد صفحه سی پنل حساب کاربری خود شده و به بخش دیتابیس بروید. در اینجا آیکون phpMyAdmin را مشاهده خواهید کرد.
بر روی phpMyAdmin کلیک کنید، شما باید بر روی نام پایگاه داده کلیک کنید و سپس جدول هایی را که می خواهید حذف کنید انتخاب کنید. در پایین لیست جدول ها یک برچسب با عنوان ‘with selected’ خواهید دید. بر روی آن کلیک کرده و گزینه ‘Drop’ را انتخاب کنید.
شما یک هشدار در مورد حذف این جدول ها مشاهده خواهید کرد، شما باید برای تأیید این عمل بر روی گزینه Yes کلیک کنید.
توجه داشته باشید که این عمل شما برگشت ناپذیر است و با یک بار حذف اگر بکاپ نداشته باشید دیگر قادر به بازگرداندن این جداول نخواهید بود.
phpMyAdmin همه جدول و اطلاعات آنها را پاک می کند.
امیدواریم این مقاله به شما در یادگیری چگونگی حذف درست پلاگین ها از وردپرس کمک کرده باشد.


حذف درست پلاگین ها در وردپرس

حذف درست پلاگین ها در وردپرس

حذف درست پلاگین ها در وردپرس

حذف کامل وصحیح پلاگین ها در وردپرس

| پشتیبانی | | ۱ دیدگاه برای حذف کامل وصحیح پلاگین ها در وردپرس

5 ستاره از 1 نظر

Comments (1)

دیدگاهتان را بنویسید